Etusivu » Ajankohtaista » Yhteisessä pakopelissä läpi Tornionlaakson

Yhteisessä pakopelissä läpi Tor­nion­laak­son

Tornionlaakson museo toteuttaa kuuden museon vastuualueeseen kuuluvan kunnan kanssa pakopelihankkeen yhdessä paikallisten nuorten kanssa. Hankkeessa ovat mukana Tornio, Keminmaa, Ylitornio, Pello, Kolari ja Muonio.

Pakopelit keskittyvät Tornionlaaksolaiseen kulttuuriperintöön ja hankkeen päätyttyä jokainen kunta saa oman pakopelin ja suunnitelmana on lisätä ne lainattavaksi paikallisista kirjastoista. Itse pakopelin ja siihen liittyvät työpajat toteuttaa torniolainen pakopeliyritys Farm Escape.

Pakopelihanke on osa laajempaa Lapin lastenkulttuurikeskuksen hakemaa Taiteen edistämiskeskuksen apurahaa, joka on suunnattu harvaan asutuille maaseutualueille. Hanketta koordinoi Rovaniemen kaupunki. Saatu apuraha jaetaan kuntien käytettäväksi itsenäisesti, mutta Tornionlaakson museossa keksittiin yhdistää museon vastuualueeseen kuuluvat kunnat yhdeksi kokonaisuudeksi yhteisen tornionlaaksolaisen pakopelin toteuttamiseksi.

”Koimme museolla, että yhdistämällä voimat saisimme toteutettua laajemman ja laadukkaamman kokonaisuuden meidän yhteisestä tornionlaaksolaisesta kulttuuriperinnöstö” kertoo museolehtori Joni Karjalainen.

”Erityisesti Farm Escapin Liisa Koiviston ammatillinen kädenjälki auttaa tekemään pakopelistä näyttävän ja pelimekaniikalta toimivan kokonaisuuden”, Karjalainen jatkaa.

Pa­ko­pe­li­pa­jat nuorille

Valtaosa hankkeeseen liittyvistä työpajoista toteutetaan kunnissa hiihtoloman aikana.

Torniossa Farm Escape, Tornionlaakson museo ja Tornion nuorisotoimi järjestävät pajat maanantaina 3.3. ja yläaste- ja lukioikäiset voivat ilmoittautua kurssille. Työpajapäivän lisäksi kurssiin sisältyy etäluentoja Tornionlaakson historiasta sekä pakopelien suunnittelun ja toteuttamisen teorialuentoja. Myöhemmin keväämmällä kaikkien kuntien nuorille järjestetään myös käynnit Farm Escapen omaan pakopeliin Karungissa.

Työpajoissa nuoret toteuttavat kussakin kunnassa yhden tehtävän yhteiseen pakopeliin ja lopuksi Liisa Koivisto koostaa tehtävistä yhden kokonaisen pakopelin matkasalkkuun tai -arkkuun. Jokaiseen kuntaan valmistetaan oma paketti, mutta sisällöt tulevat olemaan kaikissa samat.

”Toivon, että nuoret innostuvat pakopelien tekemisestä ja tekevät tulevaisuudessa myös omia pakopelejä. Joku voi luoda pakopeleistä itselleen esimerkiksi kesätyön 4H-yrittäjänä” sanoo Liisa Koivisto.